Ders Anlatım Eğitim Blogu,Öss,Sbs,Dersler

fizik, kimya, biyoloji, ingilizce, öss, sbs, öğretmenler

Scott L. Malcomson

Türkler, Rumenler, Özbekler, Bulgarlar ne kadar Avrupalı? Bu topraklarda Müslüman olmak ne anlama geliyor? Doğu Avrupa’da komünizm devrini kapatmış olan ülkelerde ne tür sorunlar yaşanıyor?

Yazar Scott L. Malcomson, çağdaş bir gezgin olarak Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Özbekistan’a yaptığı yolculuklarda bu tür sorulara cevaplar arıyor. İmparatorlukların gölgesinden sıyrılarak Devamını Oku »

Arif Aşcı

İpek Yolu’nun insanlık tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Eser, Çin’in Şian şehrinden başlayıp, Lancu, Anşi, Hami, Turfan, Kuça, Aksu, Kaşgar, Taşkent, Semerkant, Buhara, Merv, Aşkabat, Tahran, Ankara ve nihayet İstanbul’da noktalanan ve deve sırtında, 12000 kilometrelik toplam iki yıl süren bir maceranın eşsiz fotoğrafları ve geçilen her ülke ve halkının kültürü ve yaşamı hakkında bilgiler veren mükemmel bir seyahatnamedir. Özellikle fotoğrafların bolluğu ve kalitesi ile adeta insanı büyüleyen görüntüler, Orta Asya’daki Türk kimliği ve ortak kültürümüzün zenginliği, oradaki insanların Türkiye hakkındaki dostluk ve bize kıvanç veren düşünceleri sizi etkileyecektir.

Şefika Şafak Erke, Ülker Gören

Kitap, Cumhuriyetimizin 75. yılında Bilay Vakfı (Bilgi Araştırma ve Yönetim Vakfı) tarafından hazırlanmıştır. Kitapta, yurdun her karış toprağını gezen Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı, çalışma binası olarak kullandığı ve savaş yıllarında karargah olarak kullandığı yapılar minyatürlerle anlatılmaktadır. Eser, Atatürk’ün yaşadığı mekanlarda geçen tarihi olayları ortaya koyması Devamını Oku »

Türkiye’nin tarihsel zenginliği kimi toprakta bir mezar, kimi toprakta tiyatro, kimisinde mağara duvarlarına çizilmiş resimler olarak karşımıza çıkar. Kitabın içinde bulacağınız ören yerleri, restore edilmiş yapıları ya da günümüze kadar ulaşmış yapı kalıntılarını içeriyor. Bu topraklarda kimler yaşamış, hangi diller konuşulmuş, nasıl savaşmışlar…

İşte bu kitap, bu toprakların binlerce yıllık geçmişini sunmaya çalışıyor.

Hans Christian Andersen, Knut Hamsun / Yapı Kredi Yayınları

Knut Hamsun, Norveç’in şaibeli gururu. Hans Christian Andersen, baş masalcı, gerçek bir seyyah, kötü bir oyun yazarı. Bu İskandinavyalı yazarları güneye, İstanbul’a çeken acaba neydi? İstanbul sokaklarında birer yabancı yazar olarak dolaştıklarında, bizim atladığımız veya göremediğimiz neleri yakalamışlardı. Kitapta, “Hilalin altında” gezen iki dünya yazarının, özgün dillerinden yapılan çevirileriyle İstanbul anılarını bulabilirsiniz.

Reşat Nuri Güntekin / İnkılap Kitabevi

Kitapta Reşat Nuri Güntekin’in Milli Eğitim Bakanlığı müfettişliği
yaptığı uzun yıllar boyunca Anadolu’da yaptığı gezilerden sağladığı
gözlemlerinden bir bölümü ve Anadolu’nun sosyal ve kültürel hayatıyla
ilgili çeşitli gözlemleri yer almaktadır. Yazarın çeşitli yazılarından
oluşan kitapta özellikle, Anadolu’da sık sık rastlanan tuluat
tiyatrolarına da değinilmektedir.

Kenn Harper | Tarihî Roman / Altın Kitaplar

Minik’in öyküsü çoğumuzun defalarca bir yerlerde izlediği, okuduğu hatta belki de tanık olduğu o trajik olaylardan biri.

Gerçek vatanlarından koparılıp değişik pek çok sebep için başka ülkelere götürülen insanların yaşadığı o korkunç sürgün hayatı. Minik, babası ve yakınları için de o utanç verici yüzünü göstermiş. Devamını Oku »

Mehmet Önder / T. İş Bankası Kültür Yayınları / 481 sayfa

Kitapta Atatürk’ün Türkiye’nin bir çok şehrine yaptığı geziler anlatılmaktadır. Kitapta yer alan geziler şehir şehir sınıflandırılmış olup bu şehirler şunlardır: Adana, Adapazarı, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur-Isparta, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, İstanbul, İzmir, İzmit, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak.

Suat Yalaz | Roman / Türk Edebiyatı / Aksoy Yayıncılık

Suat Yalaz, Türk tarihini, tarihe adı geçen “kahramanları”, insanlarımızın yaşam-gelenek-göreneklerini çizgileriyle genç kuşaklara aktarmayı görev bilen bir ustadır. Yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da da ün kazanan Suat Yalaz, yakın tarihimizden ilginç konuları yazıp resimleyerek bir misyonu yerine getiriyor. Suat Yalaz’ın özelliği ve başarısındaki giz, yalnızca eşsiz çizgilerinden değil, kılı kırk yaran araştırmacılığı, ayrıntılara inen titizliğinden kaynaklanıyor. “Çerkez Ethem”i okurken yıllar önce yaşanan olaylara bir film izler gibi tanık olacaksınız…

Grace Ellison | Anılar / Bilgi Yayınevi

Ulusçuluk hareketi başladığından beri Ankara’da bulunan tek İngiliz kadındım. Merak dürtüsü ile başkaları da, yeni rejim altındaki bu ülkeyi ziyaret etme izni almak istemişlerdir ama ulusalcı Türkiye, konuklarının, görecekleri hakkında doğruyu yazacaklarından veya söyleyeceklerinden emin oluncaya, ya da geldiklerinde beraberlerinde taşıyacakları hemen hemen kesin olan önyargılarını bir yana bırakacaklarına güveninceye dek, onları bekletmeyi yeğlemişlerdir. Oysa ben uyruğu nedeniyle üç kez Türkiye’ye gelmiş ve kucak açarak karşılanmışımdır. Bu konuda bana acı gelen ise Türkiye’ye girebilmemin tek nedeninin uyruğum olmasıdır. Devamını Oku »

Reha Çamuroğlu | Roman / Türk Edebiyatı / Everest Yayınları

“İşte” dedim, “baba erenler, senin cumhur devleti işbaşında bak ahali nasıl da güzel güzel birbirini idare eder”. Ters ters baktı. Lafıma alındığı besbelliydi. Hiç pervam yok artık. İsterse alınsın. “Bu mu cumhur?” dedi, “bu cumhur falan değil, düpedüz rezalet!” damarına iyice basacaktım, kararlıydım. “Bildiğin başka bir cumhur var mıdır baba erenler?” dedim. “De bana nerededir? Gidip onu getireyim.” Devamını Oku »

Marlo Morgan | Roman / İngiliz Edebiyatı / Dharma Yayınları

Marlo Morgan’ın uluslararası bestseller olan Bir Çift Yürek adlı kitabının ardından bu kitabında da, Aborijin bilgeliğinin, insanlara gönderdiği sonsuzluk bilgeliği mesajını iletmeye devam etmektedir.

İki Aborijin bebek doğumlarından kısa bir süre sonra beyaz insanlar tarafından annelerinin elinden alınırlar. İkizlerden bir tanesi Amerika’ya doğru uzanan ve her tür acıyı yaşadığı yolculukta, diğeri ise bir Devamını Oku »

Nihat Yılmaz Kaşıkçı | İnceleme

Türk Metal Sendikasının sponsorluğunda hazırlanan bu kitapta Bulgaristan’ın Burgaz şehrinden başlayarak, Gürcistan’ın Batum şehrine kadar tüm Karadeniz kıyısında yer alan ülkeler, şehirler ve bu topraklarda yaşayan özellikle Türk toplumları hakkında bol fotoğraflar bulunmaktadır. Görsel bir şölen olan bu kitabı zevkle izlerken o topraklarda yaşayan ve iz bırakan önemli tarihi şahsiyetlerimizi de izleme ve okuma imkanı bulacaksınız. Devamını Oku »

Paulo Coelho | Roman / Brezilya Edebiyatı / Can Yayınları / 203 sf.

Ünlü yazar Paulo Coelho’nun romanında anlattığı olaylar günümüzde ve oldukça yakınımızda, Bosna ile sınır komşusu olan Slovenya’da geçiyor. Her istediğine sahip bir genç kadın olarak görünen Veronika, renkli bir yaşam sürer, yakışıklı erkeklerle gezip tozar, ama mutlu değildir. Yaşamında bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Bir gün ölmeye karar verir. Aşırı dozda ilaç alır ve hastaneye kaldırılır. Doktorlar kendisine birkaç günlük ömrü kaldığını söyler. Akıl hastanesinde kaldığı süre içerisinde çeşitli insanlarla, çeşitli dünyalarla tanışan Veronika, yabancısı olduğu yeni duyguları keşfeder: Kin, korku, aşk ve cinsellik. Ölümü beklerken, çevresindeki insanları gözlemlerken, varoluşunun her dakikasının yaşamla ölüm arasında bir seçim olduğunun farkına varır.
Devamını Oku »

Ferzan Gürel | Roman / Türk Edebiyatı / Cumhuriyet Kitapları

Ferzan Güzel’in eseri, İzmir’in işgalden kurtuluşunu, o günleri yaşamış olanların ağzından yansıtan ve tarihe ışık tutan bir anı romandır. Romanda, karanlıklardan aydınlığa, işgalden özgürlüğe kavuşan bir kuşağın acılı, hüzünlü, ama o denli övünç dolu öyküsü birinci ağızdan anlatılıyor. Yazar, gördüklerinden, düşündüklerinden, düşlemlerinden kendisine hiçbir şey saklamıyor. Yazar Ferzam Gürel’in işgal günlerini yaşayan teyzesi, İzmir’in işgalini ölmeden iki yıl önce anlatmış ve anlatılanlardan alınan notlarla bu kitap meydana gelmiştir.


Bedava İlan Verme