Ders Anlatım Eğitim Blogu,Öss,Sbs,Dersler

fizik, kimya, biyoloji, ingilizce, öss, sbs, öğretmenler

Scott L. Malcomson

Türkler, Rumenler, Özbekler, Bulgarlar ne kadar Avrupalı? Bu topraklarda Müslüman olmak ne anlama geliyor? Doğu Avrupa’da komünizm devrini kapatmış olan ülkelerde ne tür sorunlar yaşanıyor?

Yazar Scott L. Malcomson, çağdaş bir gezgin olarak Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Özbekistan’a yaptığı yolculuklarda bu tür sorulara cevaplar arıyor. İmparatorlukların gölgesinden sıyrılarak Devamını Oku »

Arif Aşcı

İpek Yolu’nun insanlık tarihinde çok önemli bir yeri vardır. Eser, Çin’in Şian şehrinden başlayıp, Lancu, Anşi, Hami, Turfan, Kuça, Aksu, Kaşgar, Taşkent, Semerkant, Buhara, Merv, Aşkabat, Tahran, Ankara ve nihayet İstanbul’da noktalanan ve deve sırtında, 12000 kilometrelik toplam iki yıl süren bir maceranın eşsiz fotoğrafları ve geçilen her ülke ve halkının kültürü ve yaşamı hakkında bilgiler veren mükemmel bir seyahatnamedir. Özellikle fotoğrafların bolluğu ve kalitesi ile adeta insanı büyüleyen görüntüler, Orta Asya’daki Türk kimliği ve ortak kültürümüzün zenginliği, oradaki insanların Türkiye hakkındaki dostluk ve bize kıvanç veren düşünceleri sizi etkileyecektir.

Şefika Şafak Erke, Ülker Gören

Kitap, Cumhuriyetimizin 75. yılında Bilay Vakfı (Bilgi Araştırma ve Yönetim Vakfı) tarafından hazırlanmıştır. Kitapta, yurdun her karış toprağını gezen Mustafa Kemal Atatürk’ün konakladığı, çalışma binası olarak kullandığı ve savaş yıllarında karargah olarak kullandığı yapılar minyatürlerle anlatılmaktadır. Eser, Atatürk’ün yaşadığı mekanlarda geçen tarihi olayları ortaya koyması Devamını Oku »

Türkiye’nin tarihsel zenginliği kimi toprakta bir mezar, kimi toprakta tiyatro, kimisinde mağara duvarlarına çizilmiş resimler olarak karşımıza çıkar. Kitabın içinde bulacağınız ören yerleri, restore edilmiş yapıları ya da günümüze kadar ulaşmış yapı kalıntılarını içeriyor. Bu topraklarda kimler yaşamış, hangi diller konuşulmuş, nasıl savaşmışlar…

İşte bu kitap, bu toprakların binlerce yıllık geçmişini sunmaya çalışıyor.

Hans Christian Andersen, Knut Hamsun / Yapı Kredi Yayınları

Knut Hamsun, Norveç’in şaibeli gururu. Hans Christian Andersen, baş masalcı, gerçek bir seyyah, kötü bir oyun yazarı. Bu İskandinavyalı yazarları güneye, İstanbul’a çeken acaba neydi? İstanbul sokaklarında birer yabancı yazar olarak dolaştıklarında, bizim atladığımız veya göremediğimiz neleri yakalamışlardı. Kitapta, “Hilalin altında” gezen iki dünya yazarının, özgün dillerinden yapılan çevirileriyle İstanbul anılarını bulabilirsiniz.


bursa evden eve nakliyat
Bedava İlan Verme